İLETİŞİM BAŞKANI FAHRETTİN ALTUN’UN, BASIN KARTI BAŞVURULARINA İLİŞKİN AÇIKLAMASI

İLETİŞİM BAŞKANI FAHRETTİN ALTUN’UN, BASIN KARTI BAŞVURULARINA İLİŞKİN AÇIKLAMASI
Son günlerde bazı medya kurumlarında çalışanlarınbasınkartlarının iptal edildiğine yönelik iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığınca basın kartına yönelik tüm işlemler, Basın Kartı Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.
İlk basın kartı veya sürekli basın kartı başvurularının yanı sıra;genel kart değişimi,kayıp, yıpranma,kurum değişikliği ya da mesleğe geri dönmegibi nedenlerle de yeni basın kartı başvurusuyapılmaktadır.

Başvuruların ardından değerlendirme süreci, basın kartının itibarını ve saygınlığını koruyacak şekilde titizlikle yürütülmektedir.
Bu kapsamda, başvuru sahibinin Basın Kartı Yönetmeliğinde belirtilen “basın kartı verilecek kişilerde aranan şartları” taşıyıp taşımadığını tespit etmek üzere derinlemesine araştırmalar yapılmaktadır.
İletişim Başkanlığı kurulduğundan itibaren değerlendirme süreci tamamlanan 13.372 medya mensubuna yeni basın kartları teslim edilmiştir.
Bu sayının içinde ulusal ve yerel ölçekli bütün medya kurumlarından çok farklı unvanlarda medya emekçileri yeralmaktadır.
Şu anda değerlendirme süreci devam eden başvuru sayısı 894’tür.
Bu süreçte, teknik kriterlerin yanı sıra başvuru sahibiningerçekten mesleki faaliyet icra edip etmediği,herhangi bir terör örgütüyle bağlantılı olup olmadığı,mahkumiyet kararıya da meslek onurunu zedeleyici tutumlarıgibiçeşitli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır.
Mevcut durumda değerlendirme süreci devam eden kartlarla ilgili herhangi bir iptal durumu söz konusu değildir.
Basın kartına yönelik henüz neticelenmemiş yenileme başvuruları hala aktiftir.
Dolayısıyla özellikle bazı medya kurumlarında çalışanların kartlarının iptal edildiği iddiası kesinlikle gerçek dışıdır.
Her kurumda yeni basın kartını alanlar olduğu gibi, değerlendirmesi devam edenler de bulunabilmektedir.
Kendilerine basın kartı verilmediğini iddia eden kurumlarda da yeni basın kartlarını alanların bulunması bile bu art niyetli girişimi boşa çıkarmaktadır.
Değerlendirmesi devam eden başvurulara ilişkin süreç tamamlandığında başvuru sahiplerine gerekli bildirimler yapılacaktır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar